× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - מאמר
ממשק חכם לכל פועל
ממשקים מקיפים אותנו מכל עבר. השלט של הטלויזיה, הכפתורים במעלית, האתרים ברשת. אז למה נדמה לפעמים ששכחו לתכנן אותם מראש?
פעם, לפני הרבה שנים, רצו שאשפר קצת את הממשק המיושן של איזה עורך קבצים שהיה חלק מחבילת התוכנה שלנו. במסגרת הפרויקט עליתי על רעיון גדול: אם הקובץ עבר שינוי ולא נשמר, שמו יוצג באותיות אדומות. גאוני ממש. המנכ"ל היה יותר סקפטי: "אתה ממציא סטנדרטים..." הטיח לעברי, ולא ידע שהכניס משפט אלמותי לפנתיאון הציטוטים המובחרים של החברה (בקרוב בחנויות הספרים).

מעבר לכך שלא המצאתי שום דבר, ואת זה היה קל להראות לו (מה שגם שכנע אותו לאשר את הצעד המהפכני שהגיתי), עלו פה כמה שאלות מטרידות: מי הוא זה הממציא סטנדרטים? האם המצאת סטנדרטים של ממשק אינה לפעמים חלק מתפקידי כמתכנת הממשק? תוכנות היו נראות רע, ומשתמשים היו די מסכנים, אם כל אחד היה ממציא סטנדרטים בכל רגע. אבל ממשקים לא היו קיימים אם לא היו אנשים שממציאים סטנדרטים. במידה מסוימת אפשר להשוות את העסק לאלגוריתמים. בדרך כלל משתמשים במה שכבר הומצא, אבל לפעמים ממציאים משהו חדש (ולפעמים זה גם מצליח, מה שגורם לכמה אנשים לעשות כסף טוב, ולממציא האלגוריתם להמשיך לקבץ נדבות).

מי הזיז את הכפתור שלי?

בואו נצא למסע מהעולם הוירטואלי לעולם החומרה. ממשקי משתמש קיימים בכל מכשיר אלקטרוני, לא רק באתרים ותוכנות. וככל שהמכשירים הופכים משוכללים יותר (וקטנים יותר), כך הופכים האנשים לחסרי סבלנות. לאף אחד אין כוח ללמוד את שפתו החדשה של המכשיר שקנה. אנחנו רוצים לדעת הכי מהר שאפשר איך עושים איתו משהו, וכשאני אומר "משהו" אני מתכוון לאותו "משהו" ספציפי שיש לנו בראש באותו רגע.

בממשקית קוראים לזה "מונחה משימה" (Task oriented), וכך גם ערוך ספר הפעלה, כשהוא ערוך נכון: איך מכניסים מספר חדש לזיכרון של הסלולרי? איך מכוונים את המעורר בשעון היד הדיגיטלי? איך מפעילים את המבזק במצלמה החדשה? בשביל רבים מהמשתמשים, תאמינו או לא, הטלפון הסלולרי, שרק בהנדסת הממשק שלו השקיעו מליונים יקרים, הוא מאוד לא נוח לשימוש. רבות מהאפשרויות הגלומות בו לא מעניינות, והמספר המועט של לחצנים, שהפכו ללחצנים שהפעולה שלהם תלוית הקשר, רק מסבך את העסק.

פעם היה כפתור לכל פעולה. היום, בגלל המזעור ובגלל עוד סיבות, הממשקים הפכו מינימליים יותר. תחשבו לרגע על הוידאו שלכם. איך מכוונים את השעון שלו? דרך התפריט על המסך. איך מכוונים הקלטה בזמן שנהיה אצל הדודה בארוחת החג? דרך התפריט על המסך. בוידאו הישן של ההורים שלי היו כפתורים ספציפיים לכל פעולה כזאת. לכאורה השיטה של היום גמישה יותר, אחידה יותר, ולכן טובה יותר. אבל השאלה היא מה אנחנו משלמים בתמורה.

העקרון של ממשק מודרני מונחה-משימה מבוסס ראשית כל על עקרונות כלליים של הפעלתו. רק בשלב שני מגיעים המשימות והפתרונות. אם ספר ההוראות של הוידאו הישן הפנה אותי היישר לכפתור שמכוון את השעה, הרי שהוידאו החדש דורש ממני "להיכנס לתפריט" ו"לבחור בו את הפקודה" של כיוון שעה (ואז הכיוון עצמו הוא בעזרת כפתורי מעלה-מטה רב-שימושיים). אם כך, אנא, במחילה מכבודך, דלג לעמוד 3 ושנן את הדרך הנכונה להיכנס לתפריטים ולצאת מהם לפני שאתה שואל אותי שאלות קשות, אומר לי הספרון.

מי רוצה ללמוד לרוחב?

למעשה, כדי שהממשק יהיה אחיד יותר, וכדי שהמכשיר יהיה אלגנטי יותר ומשוכלל יותר, הממשק הוא קצת פחות נוח לטווח הקרוב, יותר קשה ללמידה, וכמובן הרבה יותר מועד לתכנון לקוי (למשל בתיעדוף התפריטים והפקודות שלהם). במקביל המכשיר הופך להיות יותר משוכלל, וזה אומר שהמשימות שאני דורש ממנו יכולות להיות יותר מורכבות. למעשה, לא מדובר עוד במשימות, אלא בתסריטי פעולה. אני רוצה שבקר הטמפרטורה שלי יסגור את הממסר ב 200 מעלות, ויראה לי כל הזמן את הטמפרטורה הנוכחית. "תיכנות" פשוט כזה של בקר, האמינו לי, כולל מעבר בין 3 תפריטים ושינוי (או לפחות וידוא) של 5 פרמטרים שונים. וכל זה עם 3 כפתורים בלבד על פנל השליטה.

אז הנה הקוץ. אם חוברת ההוראות נראית ככה:
- הסבר כללי על עקרונות הממשק
- פירוט התפריטים והפקודות (לעיתים בנוסח מונחה-משימה)

המוח של המשתמש נראה ככה:
- איך אני עושה את מה שאני רוצה עם המכשיר הזה עכשיו ומיד?

או בפדגוגית: הוא רוצה שאני אלמד לרוחב, ואני רוצה ללמוד לעומק, אבל רק את מה שאני בוחר, בלי כל הבולשיט מסביב.

מי גולש לאתר שלי?

מה הלקח שלנו מכל זה? ממשקים חדשניים דורשים הרבה יותר לימוד, ולא לכולם יש את האנרגיות ללמוד אותם. לימוד דבר חדש הוא קל יותר כשהוא מתקשר למשהו שאנחנו יודעים כבר, את זה יגיד לך כל מורה. אבל בעולמנו המהיר ההייפ הטכנולוגי לפעמים מקדים את השיקולים של הידידות והמשתמש. ראיתי כבר כמה אתרים, שכמו הרבה מכשירים, רק מסבכים את החיים לגולש (ואני מתכוון לגולש הפשוט, לא למעצב עם האספרסו). הכל תלוי במטרה ובקהל. אם האתר מיועד להוכחת יכולת טכנית, זה אחלה, אבל רוב האתרים מנסים למשוך הרבה גולשים, ואם אפשר לצבור קהל של גולשים קבועים, ואם זאת המטרה, לא כדאי להרתיע אותם ולהקשות עליהם את החיים. אותי יכולים שני קליקים מיותרים באתר מסוים להרגיז, את הדודה שלי יכולים שני הקליקים הלא טריוויאלים האלה להוציא מהאתר ולחפש נחמה במקום אחר. ואז בעל האתר ("הלקוח" שלנו במקרים רבים) - הוא זה שיתרגז.


נושאים קשורים: חוויית משתמש ; אינטרנט ; תוכנה

רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "אינטרנט"
  • השאלות שעולות בעידן הקבצים הדיגיטליים הן שאלות מהותיות מאוד, כי הן מחביאות את הנחות היסוד למאבק הפילוסופי-תרבותי העיקרי שהתפתח עם מהפכת המידע. מאמר ראשון מתוך הסדרה 'מחשבות על המוסר בעידן הדיגיטלי'.


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"השימוש הנכון בקודי QR הוא לא סתם ליצור קוד שמקשר אל היעד. שימוש נכון יותר הוא כאשר כל מדיום עליו יופיע הקוד מכיל קוד שונה, שמפנה אל דף מקשר. רק הדף המקשר מעביר את הגולש (אוטומטית) אל דף היעד הסופי."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

המטבח הפתוח
כלל ידוע בניהול ארגוני הוא הגברת המחוייבות של העובדים באמצעות הגדלת תחושת שיתוף הגורל.
על אותו עיקרון מבוססת גישת "המטבח הפתוח": הגברת המעורבות של הצרכנים בקבלת החלטות ופעילות הייצור והשיווק (כמו כתבות "מאחורי הקלעים" על הפרסומות, תחרויות בהן הלקוחות מוזמנים להשפיע על עיצוב המוצר או על אופיו, או יצירת פרסום אינטראקטיבי של ממש) - כאשר המטרה היא להביא את הקהל להיות נאמן יותר, מעורב יותר ומחוייב יותר למותג.ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.