× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - חדשות
שגיאת ההקלדה שהביאה להדלפה
האם יתכן ששגיאת הקלדה הביאה להדלפת תכתובות הדוא"ל של ג'ון פודסטה, יועצה של הילארי קלינטון בבחירות 2016?
על-פי עיתון ה"ניו יורק טיימס", בהחלט כן.
איך זה קרה, ומה אפשר ללמוד מזה?

ג'ון פודסטה. הדלפת תכתובות דוא"ל של כעשר שנים.
במהלך המירוץ לנשיאות של 2016, הדליף אתר ויקיליקס עשרות אלפי תכתובות אימייל שהקיפו טווח של כעשר שנים, בין פודסטה ליועציה הפוליטיים של הילרי קלינטון. בכתבת תחקיר מעמיקה בנושא התקפות סייבר רוסיות, טוען ה"ניו יורק טיימס" שמקור ההדלפה בשגיאת הקלדה קריטית, שבשילוב עם שיקול דעת לקוי, חשפה את הסיסמה של פודסטה להאקרים, ובכך חשפה את תיבת הדוא"ל שלו כולה.

לפי התחקיר, בחודש מרץ 2016 קיבל פודסטה הודעת דוא"ל, כביכול מטעם "גוגל", שטוענת שהחשבון שלו בסכנת פריצה ועליו להחליף את הסיסמה שלו. אחד העוזרים של פודסטה שלח הודעה לצוות מערכות המידע של הקפמיין, ושאל אם ההודעה הזאת אמיתית.
צ'רלס דלבאן, אחד העוזרים של קלינטון, ענה שזו הודעה אמיתית ("a legitimate email"), ושעל פודסטה להחליף מיד את הסיסמה ("change his password immediately").

במקום לציין במפורש שההודעה היא מזוייפת ומהווה איום, ולכן את הסיסמה יש להחליף ישירות באתר של "גוגל", גרם דלבאן למעשה לכך שהחלפת הסיסמה תתבצע באמצעות הקישור שהיה בהודעה המקורית, המזוייפת (phishing).

למעשה, דלבאן התכוון לכתוב "illegitimate" - ההבדל הוא שתי אותיות שהופכות לחלוטין את המשמעות של מה שכתב. על השגיאה הזאת, הוא אומר, הוא מתקשה לסלוח לעצמו.

מה אפשר ללמוד מהעניין?

אם יש לכם מסר חשוב, כתבו אותו בצורה ברורה, ואל תסתפקו בתגובות מהירות וקצרות. אם זה באמת חשוב, כדאי אפילו לחזור על המסר פעמיים, ובניסוחים שונים, כדי לא להשאיר מקום לספק.


נושאים קשורים: חדשות ; סייבר

רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"אי אפשר לוותר על כל הודעות השגיאה, גם אם מטפלים במסגרת הקוד בכל מצבי הקצה. לא כל הודעת שגיאה מעידה על "באג" בתוכנה, וכדאי מאוד שלא ניצור את הרושם הזה אצל המשתמשים שלנו."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

טכנולוגיית החושים
כל מי ששמע אי-פעם ויכוח בין חסיד "מקינטוש" למשתמש "חלונות" יודע שאין בויכוח הזה תוחלת. משתמש ה"חלונות" מנסה להתלות בהסברים טכניים, נכונים ברובם, אבל חסיד ה"מק" לא משתכנע מזה, כי טיעונים כאלה לא רלוונטיים עבורו. המוצר של חברת Apple נותן לו משהו אחר לגמרי. חוויה אנושית וחושית עשירה, שחברת "מיקרוסופט" לא תשיג באמצעות שום פיתוח טכנולוגי.

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.