× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - חדשות
הקאמבק של הקאמבק
השבוע חשפה חברת נוקיה את דגמי הסמארטפונים החדשים שלה, בנסיון לחזור למרכז הבמה של עולם הסלולר. זה קרה אחרי מהלך שיווקי מבריק: הכרזה מעוררת סקרנות על חידוש הייצור של אחד הטלפונים הפשוטים שלהם משנות הזוהר שחלפו מזמן.
מהסיפור של נוקיה אפשר ללמוד המון. קצת גם על טכנולוגיה, אבל כרגיל, בעיקר דברים מעניינים יותר על מיתוג, שיווק, ותרבות טכנולוגית.
נוקיה חוזרת לייצר ולשווק טלפונים סלולריים. אפשר כמובן לסקור את כמות הזכרון, סוג המעבד, או רזולוציית חיישן המצלמה, אבל יש כאן סיפור מעניין הרבה יותר מכל אלה.

כי הסיפור של חברת "נוקיה" הוא כנראה אחד המרתקים בעולם הטכנולוגיה, בהיבטים של המיתוג והשיווק.

הצעירים שבינינו אולי לא מודעים לכך, אבל החברה הזאת שלטה ללא עוררין בשוק הטלפונים הסלולריים, למשך כ-15 שנים, משנות התשעים של המאה ה-20 ואילך (כשליש מנתח השוק העולמי, למשל, בשנת 2005). הטלפונים שלהם היו מהפכניים גם בהיבט הטכנולוגי, אבל בעיקר בהבנה החלוצית של מהו טלפון סלולרי עבור האדם המשתמש בו.
בעולם שרק התחיל להתרגל לקונספט המוזר של טלפון שנמצא בכיס וזמין תמיד, המכשירים של נוקיה היו קטנים, זריזים, עם תוספות כמו יישומים או משחקים, ובעיקר מרהיבים בעיצובם - ואת כל הדברים האלה, העולם לא הכיר עד אז.

כשהפך המכשיר הסלולרי לזול יותר, עממי וזמין לכל אדם (ולא רק לאנשי עסקים עשירים וראוותניים), היתה נוקיה הראשונה להבין זאת. עשרות דגמים שונים, בעיצובים חדשניים וייחודיים איפשרו לכל אחת ואחד לבחור בדיוק את מה שמתאים להם, או לפחות לקבל את התחושה החשובה הזאת. וכאשר לכולם היה "נוקיה" בכיס, המציאה נוקיה את אופנת ה"פנלים המתחלפים" בעלי אינספור העיצובים והצבעים.
הטריק הזה, שהצמיח גם המון חברות, ספקים וחנויות של אביזרי אופנה סלולריים בכל העולם, עזר לכל צרכן להיות בו זמנית חלק מהעדר הגדול של השייכות למותג, וגם לממש את השאיפה להבעה עצמית ייחודית.

השילוב הזה בין שייכות לבין ייחוד אישי הוא נכס מותגי שאי-אפשר להפריז בחשיבותו. נראה היה שלנוקיה יש את הנוסחה המנצחת בכיס שלהם (ושל כל צרכן).

עיצובי "פנלים" לנוקיה 5110. תעשיה שלמה של הבעת ייחוד אישי במסגרת השייכות למותג.
אבל אז פרצו לעולם הסמארטפונים. האייפון של אפל, ואחריו המוני יצרנים ודגמים מבוססי מערכת "אנדרואיד" של גוגל, היו הרבה יותר מטלפון סלולרי. המכשירים שאנחנו מחזיקים היום הם למעשה מחשב קטן חזק, שהטלפון (במובן הקלאסי, של תקשורת בין-אישית קולית שמבוססת על חיוג מספר) הוא רק עוד תוכנה שפועלת בו - עוד אפליקציה אחת מני רבות.
הסמארטפונים, עם מגוון היישומים שלהם ומגוון האפשרויות שלהם להתאמה אישית, הם כל מה שהטלפונים של נוקיה בישרו וביססו בתרבות הטכנולוגית. רק שנוקיה לא התקדמה לכיוון הזה, ונתקעה מאחור.

בשנת 2011 כבר הבין סטפן אלופ, מנכ"ל החברה, את הקטסטרופה. במכתב ששלח לעובדים הוא סיפר על הצמיחה המאיימת של מכשירי אייפון ואנדרואיד. "האדמה שלנו בוערת", הוא כתב. "הם שינו את חוקי המשחק", "הם כובשים את השוק לא בעזרת מכשירים, אלא בעזרת סביבת מחייה (ecosystem) שלמה".
אלופ הבין, אולי מאוחר מדי, שלמרות שלנוקיה יש מוחות מבריקים, החברה רק מתדרדרת. הוא הבין שמערכת ההפעלה "סימביאן" שסיפקה לנוקיה שנים ארוכות של הובלת שוק, רק מקשה עליה להתפתח בתנאי השוק החדשים שנוצרו.

רק שהמסקנה שלו, לחבור למיקרוסופט ולבסס את הסמארטפונים של נוקיה על מערכת ההפעלה "ווינדוס-פון", היתה קטסטרופלית לא פחות. הפלטפורמה של מיקרוסופט מעולם לא הצליחה לתפוס נתח שוק משמעותי, והצרכנים שכל-כך אהבו את נוקיה, נטשו אותה.

בשנת 2013 רכשה מיקרוסופט את כל פעילות הטלפונים הניידים של נוקיה (כולל הפטנטים). שנה לאחר מכן, השם "נוקיה" נעלם סופית מהמכשירים הסלולריים בעולם והוחלף ב-"מיקרוסופט".

המכשירים החדשים שעליהם הכריזה נוקיה כעת, אחרי שפקע ההסכם עם מיקרוסופט, יהיו מבוססי מערכת אנדרואיד - בגירסה ה"נקייה" שלה. הם גם יהיו זולים (230 אירו, פחות מ-1000 ש"ח, לדגם הדגל היקר ביותר).

אבל את הרעש השיווקי היעיל השיגה נוקיה עכשיו בזכות טריק קטן ומתוחכם - הכרזה על חידוש הייצור של אחד מהדגמים הפשוטים של ימי הזוהר ההם: נוקיה 3310 - טלפון פשוט וקטן, שזוכה לשדרוג טכני ועיצובי, אבל עדיין משמר את הנוסטלגיה.

ההכרזה הזאת, שכנהוג כיום כללה בעיקר רמזים ומידע לא שלם, עשתה את העבודה. העולם הטכנולוגי עצר לרגע, והפנה את הזרקור שוב אל "נוקיה", כדי לשמוע את מה שיש להם לומר על הסמארטפונים החדשים שלהם.רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "סלולר"
עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"בתקשורת הבין-אישית שלנו אנחנו משתמשים הרבה יותר בפעלים ודימויים מאשר בשמות תואר. לעומת זאת, בטקסטים שיווקיים נפוצות מילים כמו "חדשני", "מהפכני", "מדהים", ואפילו מילת הגנאי "מושלם".
שמות תואר נפוחים (וכאן נתתי דוגמה לשם תואר שהוא בעצם דימוי) הם סתמיים בשני מובנים: הם דורשים הפעלת דמיון רבה יותר כדי לפענח אותם, והם נפוצים מדי ולכן מאבדים את הייחוד שלהם."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

מה הסיפור שלכם?
המוח שלנו מתמודד עם העולם באמצעות נסיון מתמיד ליצור סדר מתוך האי-סדר. אנחנו תמיד מחפשים עלילות וסיפורים - או במילים אחרות: קשרי זמן, מרחב, וסיבתיות. זו דרכו של המוח שלנו להתמודד עם שטף המידע ועם התחושות שזורמות ללא הרף.
בתקשורת שיווקית, עדיף לנו תמיד לשלוט בעלילה הזאת ולבנות אותה מראש, כדי לא לאפשר לקורא את החופש הזה, שעלול לגרום לקורא לוותר על המשימה (ועל המסר שלנו), או לבנות של עלילה אלטרנטיבית שתפגע במסר שלנו.

» קראו את המאמר המלא

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.