× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - מאמר
כמה מילים על חדשנות
יזמים נוטים לחשוב על המושג "חדשנות" רק במונחים של טכנולוגיה, ושוכחים שהחדשנות החשובה ביותר היא דווקא בתחום האנושי. האם אלמנט החוויה והבידול תופס את המקום הראוי בתוכנית העסקית שלכם?
השבוע שתיתי כוס קפה עם חבר ותיק. אחרי שפתרנו את כל בעיות העולם, הדת והמדע, הוא הטיל את הפצצה: "יש לי סטארטאפ!", הוא אמר לי. ברגע הראשון חשבתי שממש יש לו חברת הזנק – שהוא גייס מימון, מסיים לפתח את מוצר הפלא שלו, ועוד רגע הוא פורש לחיים מעושרים. אבל הסתבר שהכוונה היתה יותר פשוטה – בסלנג הישראלי "יש לי סטארטאפ" נאמר במשמעות של "יש לי רעיון מהפכני למשהו שעוד לא חשבו עליו". כל השאר – המימון, הפיתוח, המכירות, והחיים המעושרים – כל אלה כבר פרטים שוליים.

הוא השביע אותי שלא אגלה לאף אחד, ואז סיפור לי משהו, שכלל אפליקציה לסמארטפון, שיתוף ברשתות חברתיות, פרסום ממוקד, ושירות ענן. צר לי שאני לא זוכר את כל הפרטים, גם בגלל משטר הסודיות שכפיתי על עצמי, וגם כי היה לי קצת קשה להתרכז בגלל הרעש של עבודות ההקמה של איזו מספרה חדשה בדיוק ממול בית הקפה שישבנו בו.
את זה, אגב, כדאי לדעת – גבעתיים היא בירת המספרות ומעצבי השיער של ישראל. לפעמים נדמה שיש בגבעתיים יותר מספרות מבעלי שיער, וזה לא מרתיע יזמים לפתוח עוד ועוד מספרות מדי יום, לפי העיקרון הידוע "כשיורד גשם כולם נרטבים".


אבל אנחנו כאן כדי להיות חדשניים, ולא כדי להיות עוד אחד מהעדר. ישראל, שזכתה לכינוי "אומת הסטארטאפ", מהללת את הגניוס היהודי שממציא לנו פטנטים, ואת הראש היצירתי והחדשני. אין ספק שזה נכון, אבל בכל זאת, במקרים רבים אחרים אנשים מעדיפים להקים עסק בענף קיים ומוכר. מרגיז לחשוב על זה, אבל למעשה רוב העסקים שמוקמים בוחרים לעצמם ענף קיים ומוציאים שם רע לחדשנות הישראלית הידועה הזאת.

כשיש למישהו "סטארטאפ", כלומר רעיון חדשני, אחד הדברים הראשונים שהוא עושה זה לחפש בגוגל אם יש משהו דומה לזה. אבל גוגל עצמה היא דוגמה נהדרת. כשחברת גוגל פרצה לחיינו עם מנוע החיפוש שלה, השוק היה רווי במנועי חיפוש, שהיום קצת נשכחו, למרות שהם עדיין קיימים. התגובה שמדכאת כל יזם מתחיל – "יש כבר דבר כזה" – היתה לכאורה תקפה גם כלפי גוגל. אלא שלא באמת היה דבר כזה, כי גוגל הביאה איתה שיפור משמעותי, אפילו מהפכני, בחוויית המשתמש (מכל מיני אספקטים שכבר נשחקו עד דק במאמרים וספרים, ולכן נחסוך אותם מכאן), והכי חשוב - גוגל שמה את השיפור הזה במרכז האסטרטגיה העסקית שלה.

לפעמים אנחנו נוטים לטעות ולחשוב ש"חדשנות" היא רק טכנולוגית, ושאם לא נמציא אפליקציה שעדיין לא חשבו עליה, לא נוכל להצליח. אבל האמת היא, שאפשר להיות חדשני בתחום אחר של הפיתוח העסקי – התחום האנושי, התחום של חוויית הלקוח והערך המוסף – ולהצליח דרך ביסוס התוכנית העסקית על החדשנות הזאת. זה לא רק גוגל, פייסבוק או איקאה. הביטו בעסקים מוצלחים וחברות מעוררות קנאה סביבכם: המצאת הקטגוריה החדשה בתוך הענף, או המצאת הבידול הנכון, יוצרים ברוב המכריע של המקרים את האסטרטגיה העסקית המצליחה. עכשיו קראו שוב את התוכנית העסקית שלכם, ותשאלו את עצמכם אם יש בה את החדשנות הזאת.


ואיפה זה נתן לנו השראה?

השראה היא דבר חמקמק. לפעמים היא מגיעה מהכיוונים הכי בלתי צפויים. לפעמים היא נולדת מהקשרים שנוצרים כמו חוטים דקיקים ולא מורגשים בין מילים, מחשבות ותמונות.
בנסיון להתחקות אחרי ההשראה שהגיעה ממה שמתואר כאן למעלה, אפשר למנות, בין היתר, את הבסיס המחשבתי שעמד מאחורי העבודה הזאת שלנו:
מיתוג אמיתי הוא הבטחה של ערך מוסף ללקוחות, ומיתוג מוצלח ובעל משמעות כולל ערך מוסף שקשור לערכים שהמותג צריך לבטא, גם אם הם לא בהכרח תכונות ישירות של המוצר או השירות שמציעים ללקוחות. "בונסאי" נועד לשרת מטרה מיתוגית זו, ולסייע בכך לשימור קהילת הלקוחות.

נושאים קשורים: חוויית לקוח ; מיתוג ; יזמות ; חדשנות

רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "מיתוג"
  • איך ניצל יזם צעיר את אדישות הקהל כדי לנגוס לעצמו נתח שוק?


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"השאלות שעולות בעידן הקבצים הדיגיטליים הן שאלות מהותיות מאוד, כי הן מחביאות את הנחות היסוד למאבק הפילוסופי-תרבותי העיקרי שהתפתח עם מהפכת המידע. מאמר ראשון מתוך הסדרה 'מחשבות על המוסר בעידן הדיגיטלי'."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

ראשי תיבות של שום דבר
מה מציינות ראשי התיבות DVD?
ובכן, באופן רשמי - שום דבר.
במקור, האותיות DVD ציינו קיצור של Digital Video Disc. אחרי זמן לא רב, הוצע ע"י כמה חברות בפורום ה-DVD לשנות את ראשי התיבות ל-Digital Versatile Disc, כדי להדגיש את מגוון השימושים האחרים, מלבד הסרטים.
זה נשמע יפה, ואפילו טושיבה (שיצרה את מכשיר ה-DVD הראשון, ומנהלת את אתר הפורום) אימצה את הפרשנות החדשה - בין היתר כנראה אחרי שהתלוננו כלפיה חברות מחשבים.
אבל בסופו של דבר, הפורום מעולם לא הגיע להסכמה על הנושא. לכן, באופן רשמי שם הפורמט כיום הוא DVD, מבלי שהאותיות מציינות משהו.


ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.