× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - השראה
IkeaHackers - מוצרים כחומרי גלם
מה יקרה אם ניקח חפצים שנמצאים סביבנו, חפצים שלמים ומוכנים, ונתייחס אליהם כחומרי גלם ליצירת דברים חדשים?
צורת החשיבה הזאת היא פן מאוד מרתק של היצירתיות, כי היא למעשה יצירתיות שפורצת את הגבולות באופן הכי עמוק.
זה הרעיון שעומד בבסיס הבלוג IkeaHackers, שמנהלת בהצלחה רבה משנת 2006 ג'ולס יאפ.
כולנו מכירים את המוצרים של איקאה. על חוויית הלקוח המיוחדת והמרתקת שלהם נכתבו כבר מאמרים ומחקרים, וחלקנו גם מבינים את המודולריות שבבסיס התכנון של מוצרי איקאה - אחד העקרונות שמסייעים לחברה להיות כל-כך רווחית ויעילה.

ג'ולס יאפ, צעירה יצירתית במיוחד ממלזיה, ראתה במוצרי איקאה עוד משהו.
היא ראתה בהם את הפוטנציאל להיות חומרי גלם לדברים חדשים לגמרי.

הבלוג שהיא מנהלת מאז 2006, IkeaHackers, מציג עבודות שהופכות את מוצרי איקאה הסטנדרטיים לדברים אחרים. לפעמים מדובר רק בשיפורים למוצר הקיים, אבל בהרבה מקרים מדובר בחשיבה יצירתית שמשתמשת במוצרי איקאה כחומרי גלם, כדי ליצור דברים חדשים לגמרי.
כסא זול כחומר גלם ליצירת רהיט אחר. מתוך IkeaHackers

הבלוג של ג'ולס אסף סביבו קהילה של אנשים שנדבקו בהתלהבות מהרעיון הזה, ומשתפים בעבודות שעשו בעצמם.

עד כמה הקהילה הזאת חזקה והדוקה? תשמעו סיפור קטן על מה שקרה בקיץ של 2014:

על שולחנה של ג'ולס נחת מכתב מאיים מטעם חברת איקאה. באופן שמאוד לא אופייני לחשיבה השיווקית החדשנית והיעילה שלהם, הם ראו בבלוג של ג'ולס הפרה של זכויות קניין, ודרשו להעביר אליהם מיד את שם המתחם והשליטה בו, אחרת ינקטו בצעדים משפטיים.

לאחר קצת מו"מ בין הצדדים, הסכימו בחברת איקאה שהבלוג ימשיך לפעול בשמו המקורי, אלא שלא יהיה מסחרי. בפועל, המשמעות היא לא להציג בו פרסומות - שהן מקור ההכנסה העיקרי של ג'ולס.

ג'ולס תיכננה כבר להעביר את הבלוג לדומיין אחר, ובאקט מאוד "איקאי" פנתה לקהילת הקוראים והכותבים שלה שיירשמו לניוזלטר, יתעדכנו, יתמכו, ויהיו יותר מעורבים.

התמיכה הרבה שהיא קיבלה גרמה לאיקאה לחזור בה מהאיום. הם פנו שוב לג'ולס, הבינו את הפוטנציאל השיווקי האדיר (עבורם!) שטמון בקונספט שהיא יצרה, והסכימו שהבלוג שלה ימשיך לפעול.

וכך הם כתבו (בתרגום חופשי):
"אנו מבקשים להבהיר שאנחנו מצטערים עמוקות מהמצב שנוצר עם IkeaHackers. מעולם לא היה לנו הרצון לעצור את האתר הזה. נהפוך הוא - אנחנו מעריכים מאוד את העניין במוצרים שלנו ואת העובדה שאנשים מכל העולם אוהבים אותם כמונו. כוונתנו למצוא פתרון שיהיה טוב לכל הצדדים המעורבים"
ואכן, מעבר לכך שדי ברור שהבלוג של ג'ולס באמת מעודד קניה של מוצרי איקאה, ומעבר לכך שמדובר (מבלי לתכנן זאת מראש) בערוץ שיווקי מקורי ויצירתי, שספק אם איקאה עצמם היו חושבים עליו - הבלוג הזה הוא השראה יומיומית לחשיבה קצת שונה על דברים מוכרים. גם בנושאים שאינם קשורים לריהוט ועיצוב הבית.


ואיפה זה נתן לנו השראה?

השראה היא דבר חמקמק. לפעמים היא מגיעה מהכיוונים הכי בלתי צפויים. לפעמים היא נולדת מהקשרים שנוצרים כמו חוטים דקיקים ולא מורגשים בין מילים, מחשבות ותמונות.
בנסיון להתחקות אחרי ההשראה שהגיעה ממה שמתואר כאן למעלה, אפשר למנות, בין היתר, את הבסיס המחשבתי שעמד מאחורי העבודה הזאת שלנו:
Possibloom היה מיזם לבניית רשת חברתית שמאפשרת פיתוח רעיונות, שיתוף בהם, מימוש שלהם, וניהול של כל הפעילות הכרוכה בהגשמתם. המיזם שאף לרכז מגוון כלים נוחים, לפתרון כל הצרכים שקשורים בקידום כל רעיון שהוא.

נושאים קשורים: יצירתיות ; שיווק ; חוויית לקוח

רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "שיווק"
  • אחרי כמה מילות פתיחה, הסיר סטיב ג'ובס את הכיסוי, וחשף בפני אנשי TBWA את המחשב החדש, שלימים ייקרא iMac. סגנון הצגה אופייני שאנחנו מכירים עד היום.
    אנשי משרד הפרסום היו בהלם. הם לא רצו להיות גסי רוח, אבל בדיעבד הודו שהמחשב היה כל-כך חדשני ושונה, שהם ממש חששו שזה מהפכני מדי. מועד לכשלון חרוץ.


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"כשאנחנו מספרים סיפור במסגרת תקשורת שיווקית, זמן ומאמץ של מקבל המסר הם פריווילגיה שאינה קיימת, ולכן חשוב לבחור את הסיפור הנכון."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

העולם האמיתי
הרוב המכריע של המונחים והתפיסות בתחום הטכנולוגי הם השאלה מ"החיים האמיתיים". תחשבו למשל על "חלונות", "שולחן עבודה", "תיקיה", "סל מחזור", ואפילו ה-CC, העותק של הודעת דואר-אלקטרוני, ששמו נגזר מ-Carbon Copy - העתק פחם (זכר לימים שבהם השתמשו בנייר פחם כדי ליצור עותק).
שמות סתומים שמנסים לבטא מקוריות וחדשנות עלולים ליפול למלכודת חוסר ההבנה של מהות המוצר או השירות בעיני הלקוח. שמות השאובים מ"העולם האמיתי" נקלטים מהר יותר, ויש להם סיכוי רב יותר להפוך לשמות גנריים (כמו למשל Firewall).

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.