× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - מאמר
מדוע השמות של מוצרי אפל מתחילים באות i
אנחנו מכירים אותם, הם חלק בלתי-נפרד מהחיים שלנו ומהתרבות שלנו - iMac, iPod, iPhone, iPad, iOS – כולם חדשניים, כולם מעולים, וכולם מתחילים באות i. אבל מדוע בעצם?
ובכן, יש הרבה פרשנויות, ספקולציות, והסברים בדיעבד. כל מיני מילים יפות שמתחילות באות הזאת וכל מיני אנשים שמסבירים בעזרתם את ה"אופי" וה"גישה" של אפל כחברה, ושל המוצרים עצמם.
אבל הנה הסיפור כפי שהוא היה. כפי שסיפור אותו בראיון בשנת 2009 קן סיגל, קריאיטיב דיירקטור ותיק בחברת הפרסום TBWA, מי שעבד עם סטיב ג'ובס לאורך 14 שנה, ומי שאחראי על הקמפיין המיתולוגי "think different", ועל הצמדת האות i למוצרים (החל ב-iMac).

השנה היא שנת 1997. חברת אפל במצב רע מאוד. היא רחוקה רק כחצי שנה מפשיטת רגל מוחלטת.
סטיב ג'ובס עסוק בנסיונות נואשים להציל את החברה. בעיקר ע"י קיצוצים נרחבים, וע"י החזרת הפוקוס – להזכיר ללקוחות, וגם לעובדים, מהי בעצם אפל.
"אנחנו מפתחים עכשיו מוצרים חדשים ונפלאים. אבל מה אנחנו צריכים לעשות כדי להחזיר את רוח החברה למה שהיא היתה בעבר?" הוא שאל את סיגל, כשהוא מגדיר למעשה משימה מיתוגית כללית. "איך מסבירים מה מייצגת אפל עצמה?"
בישיבות הבאות עם TBWA עלתה האבחנה שאפל לא מתנהלת ולא מתנהגת כמו חברה סטנדרטית. הם חושבים אחרת. כך יצר הארט דיירקטור קרייג טנימוטו את הסיסמה Think Different. סיסמה שנשמעת היום כמסר בנאלי, אבל על גביה נוצר קמפיין שלמעשה העביר מסר לפיו רוח אפל היא רוח אנושית כללית, עוד הרבה לפני אפל עצמה, עוד הרבה לפני הטכנולוגיה.
הקמפיין הזה, שנמשך כ-5 שנים, זכה בהצלחה אדירה, וגם בפרסים רבים (ביניהם פרס האמי הראשון שניתן לפרסומת).

קן סיגל (מימין) וסטיב ג'ובס
ג'ובס הבטיח גם לממש את רוח הקמפיין במוצרים. ואז, הזמין יום אחד את הצוות של TBWA לחדר קטן, שבמרכזו, על השולחן, ניצב משהו מכוסה בבד. אחרי כמה מילות פתיחה, הוא הסיר את הכיסוי, וחשף את המחשב החדש. סגנון הצגה אופייני שאנחנו מכירים עד היום.
אנשי משרד הפרסום היו בהלם. הם לא רצו להיות גסי רוח, אבל בדיעבד הודו שהמחשב היה כל-כך חדשני ושונה, שהם ממש חששו שזה מהפכני מדי. מועד לכשלון חרוץ.
ג'ובס ביקש שם ל-"מק" החדש. זה היה צריך להיות שם קצר, שיבהיר את הקשר של המוצר לאינטרנט, ושיהיה שימושי לסדרת המוצרים הבאים שבתכנון.
אה כן, וכל הפרסום והאריזות צריכים להיות מוכנים בתוך שבוע.

סיגל הציג לג'ובס חמישה שמות. מתוכם ארבעה היו שמות "מלכודת", שנועדו מראש להידחות. מסיחי דעת מהשם האחד שהוא רצה באמת לתת למוצר – iMac.
אז כן, ה-i סימלה "אינטרנט" (במובן של טבעיות וקלות החיבור לרשת. משהו שנראה מובן מאליו היום. "אין שלב 3", אמרה הפרסומת), אבל כמו שקורה הרבה בתחום הפרסום, היא סימלה עוד הרבה מילים כמו individual, imaginative, ואחרות.

נשמע נהדר, רק שסטיב ג'ובס שנא ודחה את כל ההצעות של סיגל. גם את iMac.

סיגל הציע עוד כמה שמות, אבל עדיין אמר לג'ובס ש-iMac הוא השם הכי מוצלח.
ג'ובס אמר בתגובה שהוא אמנם כבר לא שונא את השם, אבל עדיין לא אוהב אותו.

יותר הם לא דיברו על השם הזה, אבל מאנשים אחרים שמע סיגל שג'ובס כן ניסה להטביע פיזית את הלוגו iMac על המוצר, כדי לראות אם זה יוצא יפה.
הוא למעשה דחה את השם (פעמיים), ומעולם לא אימץ אותו באופן רשמי. אבל אז השם פשוט התחיל להופיע על המוצר.

מחשב ה-iMac במסגרת הקמפיין Think Different. סטיב ג'ובס לא אהב את השם, ומעולם לא אימץ אותו באופן רשמי. הוא פשוט הטביע אותו על המוצר.
במשך השנים, מספר פעמים שקלו באפל לוותר על האות הזאת בשמות המוצרים. כידוע, קרה למעשה ההיפך.

ועוד דבר שקרה, הוא דיונים ארוכים, ספקולציות ופרשנויות בקרב המעריצים הנלהבים של "אפל" (האם יש עוד חברה שיש לה "מעריצים"?) באשר לסיבה ולמשמעות של האות i. הסיפור הזה הוא על איך העניין נולד באמת, אבל כל הפרשנויות נכונות וטובות – כי העיסוק בהן הוא בדיוק העוצמה של האות הקטנה הזאת שם.


נושאים קשורים: תרבות טכנולוגית ; שיווק ; מיתוג

רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "שיווק"
  • כדי להשתמש בטכנולוגיה חדשה גם החשיבה שלנו צריכה לעבור שינוי. לא תמיד השינוי קל , ולכן תפקידה של הטכנולוגיה הוא גם לעזור לאנשים ליצור את השינוי המחשבתי הזה. יותר מזה - זהו לא רק התפקיד של הטכנולוגיה, אלא המבחן האמיתי שלה.


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
" בינתיים, מה שקורה הוא שמרוב מהפכות, המילה "מהפכני" קצת מאבדת את האפקט שלה (אגב, בדיוק כמו מילים גדולות, גסות וריקות אחרות, כמו למשל "דינמי" או "עוצמתי").
וזאת רק בעיה אחת. "

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

שיווק מעוצב
בדרום קוריאה הבינו בשנים האחרונות שהמפתח לנצחון שיווקי אינו הטכנולוגיה לבדה. "כיום כל פער שנובע מהישג טכנולוגי נסגר מהר", אומרים שם. מתוך הכרה זו החליטה הממשלה לדחוף ככל יכולתה דווקא את תחום העיצוב התעשייתי (industrial design) - שהוא המפתח כיום לבידול בתחום הטכנולוגי.
הממשלה הקוריאנית מעודדת ותומכת בהקמה של מוסדות לימוד אקדמיים ומקצועיים לעיצוב המוצר, ומסייעת לחברות על-ידי משרד ממשלתי מיוחד שהוקם במיוחד.

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.