× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - מאמר
מה הסיפור שלכם?
דאגה של כמה דקות מאיבוד צרור המפתחות האישי הביאה איתה תובנה חשובה על ההבדל בין עולמו של המוצר לבין עולמו של הצרכן: בסיפור שמטרתו תקשורת שיווקית כדאי יותר להתרכז בעתיד ולא בעבר. יעיל יותר לספר איך ייראה עולמו של הלקוח אחרי שהוא ישתמש במוצר, ולא איך נראה עולמו של המוצר לפני שהגיע ללקוח.
לפני כמה ימים איבדתי את צרור המפתחות שלי. ניסיתי, בשיטה הידועה, לשחזר לאן הלכתי ואיפה יכולתי לשים אותו אחרי שנכנסתי הביתה. חיפשתי בחדר השינה, מתחת לשמיכות, בין הכריות של הספה, אפילו בשירותים. בסוף מצאתי את הצרור מחובר למחשב הסלוני שלי – העתקתי לשם קובץ מהזכרון הנייד שבמחזיק המפתחות שלי. פשוט לא העליתי על דעתי שהמפתחות יכולים להיות מאחורי הטלויזיה.

הסיפור הזה הוא סיפור על פיזור דעת, על דאגה ומתח, ועל סוף טוב והקלה. אבל אם רוצים ללמוד ממנו לקח, אז לא סיפרתי אותו נכון. הדרך הנכונה לספר אותו היא להבין את התהליך שעברתי בדקות האלו:
כל המחשבות שלי כשחיפשתי את המפתחות היו על העבר. ניסיתי לשחזר מה עשיתי ואיפה הייתי בבית. ניסיתי להבין איפה הנחתי את המפתחות או איפה הם נפלו. אבל המחשבות על העבר השאירו אותי בעבר. רק כשעברתי למחשבות על העתיד – וזה החלק שהשמטתי בסיפור המקורי – נפרצה הדרך למציאת המפתחות.

כשכבר התחלתי להתייאש, התחלתי לחשוב על העתיד במקום על העבר. ניסיתי להבין מה אצטרך לעשות אם באמת אגלה שאבדו או נגנבו המפתחות. ניסיתי להבין אילו מנעולים אצטרך להחליף או מי יוכל לעזור לי לשחזר את המפתח של הרכב שלי. כדי לעשות את זה, ניסיתי להיזכר מה בכלל היה כלול בצרור המפתחות. זאת היתה פריצת הדרך המחשבתית. כי בשחזור הזה פתאום עלה בראשי אותו זכרון נייד שמחובר תמיד לצרור המפתחות שלי, ואז גם נזכרתי איפה כל הצרור נמצא.

אולי גם בלי המחשבות העתידיות האלו הייתי נזכר בסופו של דבר שהשתמשתי בזכרון הנייד, אבל זה היה כרוך במאמץ הרבה יותר גדול. וכשאנחנו מספרים סיפור במסגרת תקשורת שיווקית, זמן ומאמץ של מקבל המסר הם פריווילגיה שאינה קיימת, ולכן חשוב לבחור את הסיפור הנכון.

בסיפור שמטרתו תקשורת שיווקית, אין טעם להזכיר את העבר. אין טעם להכביר מילים על מאמצי הפיתוח של המוצר או על התכונות המגניבות שיש בו. כמו בסיפור על המפתחות, המפתח, אם תרצו, לסיפור כזה הוא דווקא העתיד. ספרו איך ייראה עולמו של הלקוח אחרי שהוא ישתמש במוצר, ולא איך נראה עולמו של המוצר לפני שהגיע ללקוח.


הפסקת קפה בעיירה בטוסקנה: דימוי מעורר הרבה יותר מתמונה של קטיף פולים או מכונת קלייה
נשמע בנאלי? נסו להיזכר בדרך שבה מנסים להלהיב אתכם כשזה מגיע ליין או קפה. את מי מעניינים טעמי האפרסק והשוקולד החבויים ביין? וממתי יש בכלל ביין אפרסק ושוקולד? את מי מעניין מאיזה יער קטפו את פולי הקפה, ובאיזו טמפרטורה קלו אותם?

זהו בדיוק ההבדל בין עולמו של המוצר לבין עולמו של הצרכן: עולמו של הצרכן הוא הסיטואציה הרומנטית או החגיגית של לגימת היין. עולמו של הצרכן הוא החוויה החברתית או האתנחתא האצילית שבלגימת הקפה. החוויה, הלכאורה סובייקטיבית הזו, היא המפתח לגירוי הלקוח, כי היא משפיעה על תחושת הטעם וההנאה הרבה יותר מכל סיפור על אפרסק חבוי, והיא ננעצת בזכרון באופן הרבה יותר בלתי-אמצעי מכל נתון טכני על קטיף וקלייה של פולים.
רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "תקשורת שיווקית"
  • בהנחה שהתגברת על מחסום הכתיבה, לפעמים דווקא כשיודעים המון על נושא מסויים, זה נהיה קשה יותר להחליט מהו המשפט שיפתח את ההסבר.
    אז באופן סמלי, לכבוד ראש השנה האזרחית - הנה חמש שיטות אפקטיביות ומוכחות לפתוח טקסט, וגם טיפה הסבר על התיאוריה שבבסיסן.


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"האם יתכן שהערך העליון באינטרנט הוא דווקא חופש המידע, שבמקרים מסוימים מנוגד לחופש הפרט? מאמר שני מתוך הסדרה 'מחשבות על המוסר בעידן הדיגיטלי'."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

קשר אנושי
מרטין קופר, ממציא הטלפון הסלולרי, מסכם את השינוי התרבותי שהביאה ההמצאה שלו כך: "פעם אנשים היו מתקשרים למקום מסויים, היום אנשים מתקשרים לאדם מסויים".

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.