× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - מאמר
ללמוד מהחלום: הדבר הקטן שעלול להכשיל את מיזם ההיי-טק
לרוב, אני משתדל לשכוח את החלומות של השינה מיד כשאני מתעורר, כדי שאוכל להתרכז בחלומות של זמן הערות - שהם חלומות הרבה יותר מעשיים וחשובים. אבל משהו בחלום הזה נשאר להטריד אותי, ולא הצלחתי לשכוח אותו עד שהבנתי מהו הדבר הזה, וישבתי לחשוב ולכתוב עליו.
זה היה לפני כמה לילות. התקלחתי והלכתי לישון, ובחלומי נכנסתי שוב למקלחת. עד כאן זה רק טיפה מוזר, כדרכם של חלומות, גם אם מרענן. אבל המקלחת הזאת היתה מרעננת גם במובן הטכנולוגי, כי היא היתה במקלחון אלקטרוני, דיגיטלי, או כמו שאוהבים לקרוא היום לדברים כאלה - "מקלחון חכם".

מה שהיה חכם שם הוא פאנל שליטה ובקרה מרהיב ו.. ובכן, אלקטרוני ודיגיטלי.

אפשר היה ללחוץ שם על כפתורי מגע מוארים ומעוטרים באייקונים ובמונחים מקצועיים מתחום המקלחת, כמו למשל הכפתור "Steam Up" – שגם ממנו אפשר ללמוד לקח מעניין בתחום של "מיקרו-קופי" (רמז: הלקח הוא לברר היטב אם לביטוי שבחרתם אין משמעות לא רצויה בסלנג).
אבל את זה גיליתי רק אחר-כך. זה לא מה שהטריד אותי בחלום.

ככה זה נראה בחלום שלי: מקלחת חכמה עם ממשק שליטה דיגיטלי...
האצבעות שלי ריקדו על הכפתורים בצעדי מחול שבדרך כלל רואים על מקלדות בקרה של חלליות בסרטי מדע בדיוני ישנים, ואפילו המים היו נעימים יותר מבמציאות.
עד שהם התחילו להשפריץ מהכיוון הלא נכון.
הנדידה של המבט שלי כלפי מעלה היתה איטית, וכאילו קיפלה בתוכה גם נדידה בזמן: מכיוון ההיי-טק החדשני, לאחור, אל הבסיס, אל הלואו-טק של הקיר המתקלף וצינור המים שבהכרח יוצא ממנו.
והצינור הזה היה סדוק, ומתקלף, ובמקום שימטיר את המים בליטוף חדשני, הוא השפריץ אותם לכל הצדדים מתוך החלודה שפוררה בו חורים במקומות הלא נכונים.

וזהו, כאן זה נגמר. השעון המעורר בטלפון החדשני שלי העיר אותי במנגינה דיגיטלית, או שהיתה זו אחת הילדות שלי שצעקה באופן מסורתי וישן, ואפילו את המקלחת לא הספקתי לסיים. אבל זה לא מה שהטריד אותי.

מה שהטריד אותי הוא הדבר שהבנתי בסוף, בנסיון להשכיח את החלום האידיוטי הזה. ויש כאן לקח שיכול להיות רלוונטי כמעט לכל מיזם טכנולוגי:

כי כמעט בכל מיזם טכנולוגי, יש בסוף, מעבר לכל ההיי-טק הדיגיטלי והאלקטרוני והחכם, איזה זנב קטן אבל מאוד חשוב וקריטי של לואו-טק (low-tech), של האופליין (offline), העולם האמיתי שמתחבר לטכנולוגיה, של אותו צינור מים שנשאר כפי שהיה עוד מאז שהמציאו את המקלחת.

ובמקרים רבים, הזנב הזה של האופליין לואו-טק עלול להיות זה שמכשכש בכלב המרהיב של ההיי-טק, ומשבש אותו לחלוטין. או לכל הפחות לאיים לעשות את זה.

בואו ניקח דווקא דוגמה מאוד בנאלית ולא חדשנית: יישומון שמאפשר רכישה של מוצרים שהמשתמש מעצב בכמה הקלקות קלות על בסיס תמונות שצילם. אתם יודעים, ספל עם תמונות של הילדים, בקבוק יין עם תמונה של אמא ואבא לכבוד יום הנישואין שלהם...
והכל הייטקי ונפלא, עד שזה מגיע לקטע שבאמת צריך לשלוח את המוצר המוכן אל הלקוח. או אז, אנחנו נתקעים עם חברת שליחויות שהעובדים שלה כל הזמן מאחרים, או מתבלבלים בכתובות, או סתם לא אדיבים כמו היישומון שלנו והחזון שלו.
בלי משלוח של המוצר כל המיזם הזה לא שווה כלום, אבל המשלוח הוא עולם הלואו-טק, הוא העולם הישן, הוא הזנב שעלול להצליף לנו בפרצוף.

וזאת לא דוגמה דמיונית: בשינויים קלים היא דוגמה אמיתית לגמרי שנתקלתי בה, וסביר שהרבה אחרים – אני מקווה שלא אתם.
ואחרי כל ההיי-טק והטכנולוגיה, ככה בסוף נראה הברז...

אז מה עושים?

מהו הלקח האמיתי כאן? להיות מודע למלכודת הזאת. לתכנן את החלק הזה במיזם בהקפדה ובתשומת לב שאינן פחותות מההקפדה על התיכנות ועל חוויית המשתמש של היישומון או האתר. כי בעצם, החיבור אל עולם הלואו-טק הוא עצמו חוויית הלקוח, חוויית המשתמש.
ה"אופליין" של המיזם לא תמיד מרהיב ומגניב, אבל הוא חייב להיות חלק מהותי מהתכנון ולקבל את מלא תשומת הלב כבר בשלב האפיון.

קחו למשל שירות הזמנת מוניות מתוך הסמארטפון. בלי להזכיר שמות, אתם בטח מכירים שירותים כאלה. היישומון נוח ומהיר וחכם ומקושר ל-GPS, ולומד את ההעדפות והכל – אבל בסופו של דבר, בסוף התהליך, נוסעת מונית ובתוכה יושב נהג מונית, ונסיעה במונית עלולה להיות גם חווייה לא הכי נעימה או מלטפת או חכמה.
אבל המודעות לזנב הלואו-טק הזה מראש צריכה להוליד פתרונות למלכודת. שילוב של פרופיל נהג מלא, כולל תמונה של הנהג והרכב, כולל נושאי שיחה, כולל בחירת העדפות שקשורות לזמן הנסיעה ("אל תדבר איתי על פוליטיקה"), ועוד. כי אם לא נעשה את זה, הלואו-טק הקטן והקריטי הזה עלול להפיל את כל ההיי-טק הגדול והמרהיב.

ועוד בונוס קטן

העניין הזה הזכיר לי גם עוד משהו דומה, אם כי לא בדיוק בתחום של חיבור האופליין לאונליין.
אז כבונוס, הנה מאמר מפורט (באנגלית) של קבוצת נילסן-נורמן, שמתאר את העקרונות של קישור כל ערוצי הלקוח לכדי חווייה שלמה – כי השירות שלכם יכול להתחיל באתר אינטרנט, להמשיך דרך הודעת דוא"ל או מסרון, ומשם אל מסוף מידע ייעודי שמשרת את הלקוח במקום אחר:


נושאים קשורים: אפיון ; חוויית לקוח ; יזמות

רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "חוויית לקוח"
  • מרגיז לחשוב על זה, אבל למעשה רוב העסקים שמוקמים בוחרים לעצמם ענף קיים. המצאת הקטגוריה החדשה בתוך הענף, או המצאת הבידול הנכון, יוצרים ברוב המכריע של המקרים את האסטרטגיה העסקית המצליחה.


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"פעם היה כפתור לכל פעולה. היום, בגלל המזעור ובגלל עוד סיבות, הממשקים הפכו מינימליים יותר."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

מגרש נקי
לפעמים במקום להתחרות בשוק צפוף כדאי לבטא את החדשנות באמצעות "המצאת" קטגוריית מוצר חדשה, ובניית תחרות במגרש חדש לגמרי, שבו אתם נהנים מראש מהובלה.
בכל זאת, במקרים כאלה תמיד כדאי לנסות ולהאחז בתפיסות ובמונחים שהצרכן כבר מכיר מעולם המושגים הכללי שלו, ולהבליט תכונה מוכרת ומבדלת של המוצר.

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.