× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
שירותים - עבודות נבחרות שלנו
מערכת דוחות Sub-Custody
החשיבה המסורתית של אנשי תוכנה מבוססת על תרגום מונחים אנושיים למונחי מבני נתונים. זאת העבודה של אנשי תוכנה.
אבל החשיבה שעליה מבוססת חוויית משתמש נכונה, היא בדיוק הפוכה: איך מתרגמים את מבני הנתונים (היעילים מאוד מבחינת מיחשוב וניהול המידע הגולמי), למונחים אנושיים - אותם מושגים שמעניינים את המשתמשים.

מערכת דוחות Sub-Custody

מי: בנק לאומי, באמצעות טריידסופט בע"מ
מתי: 2002-2018
מה: עיצוב וייעוץ בתחום חוויית המשתמש
מערכת הדוחות של Sub-Custody בבנק לאומי אוספת נתונים מהמחשב המרכזי, מפיקה דוחות מפורטים ויפים, ושולחת אותם ללקוחות. הלקוחות, במקרה הזה, הם בנקים גדולים וגופי השקעות מכובדים מחו"ל.

למעשה, המערכת הזאת התחילה כאוסף תהליכי אוטומציה, ללא ממשק משתמש וללא בקרה אמיתית הן על העבודה בזמן אמת, והן על הדוחות שנוצרו.
אבל מהר מאוד עלה הצורך בכלי בקרה ואיחזור יעילים, כי דרישות הדיוק והזמינות של השירות הזה מאוד גבוהות, קפדניות ובלתי מתפשרות.

חברת טריידסופט כתבה מחדש גם את מנועי הדוחות, אבל גם בנתה בהדרגה מערך כלים, שהלך והתרחב עם השנים, וכיאה לשירות בסטנדרט גבוה, היה צריך להיות גם יעיל ונוח לשימוש, וגם יפה.

הנה דוגמה ליישום בקרה בזמן אמת על תהליך יצירת הדוח:

איך מנגישים למשתמשים מידע בצורה נכונה?

רוב כלי הניהול של המערכת, שיודעים לשלוף כל מיני סוגים של מידע על עבודתה (יומני עבודה, מעקב הודעות, וכד'), נבנו כך שיהיו גם פשוטים לשימוש וגם דומים זה לזה, כדי להקל את ההתמצאות על המשתמשים. בסופו של דבר רובם כלי איחזור מידע (ממשק להגדרת השליפה, וטבלת תוצאות שמאפשרת צפייה בכל פריט).

אבל הנה דוגמה קצת יותר מעניינת:

כלי האיחזור של הדוחות עצמם היו צריכים להיות פשוטים ומהירים לשימוש (למשל למקרה שלקוח גדול כזה מתקשר לשאול שאלות). החשיבה המסורתית של אנשי תוכנה מבוססת על תרגום מונחים אנושיים למונחי מבני נתונים. זאת העבודה של אנשי תוכנה. לכן מערכת של שליפת מידע עלולה להיראות בסוף כמו מסך עם אוסף פרמטרים ושדות מתוך בסיס הנתונים.
וזאת בדיוק הבעיה כשצריך ממשק משתמש נוח וחכם.
כי החשיבה שעליה מבוססת חוויית משתמש נכונה, היא בדיוק הפוכה: איך מתרגמים את מבני הנתונים (היעילים מאוד מבחינת מיחשוב וניהול המידע הגולמי), למונחים אנושיים - אותם מושגים שמעניינים את המשתמשים.

הנה, ככה באמת המשתמשים של הבנק רצו לעבוד:

ממשק המשתמש לשליפת דוחות מנוסח ומעוצב בדיוק לפי מושגי העבודה של המשתמשים, ולא משנה עד כמה מבני הנתונים האמיתיים שמאחורי הקלעים נראים אחרת.

כאמור, שאר הכלים דומים, אבל הרעיון היה ליצור אחידות ותחושה של מערכת תוכנה אחת גדולה. לצורך כך עוצב גם מראה אחיד עם "מיתוג" משלו.

הנה חלון יישום ה"מעטפת" שמספק קיצורי דרך לחלק מכלי הניהול:

והנה גם כמה מסכי ספלאש נאים:השראה לעבודה זו

השראה היא דבר חמקמק. לפעמים היא מגיעה מהכיוונים הכי בלתי צפויים. לפעמים היא נולדת מהקשרים שנוצרים כמו חוטים דקיקים ולא מורגשים בין מילים, מחשבות ותמונות.
בנסיון להתחקות אחרי ההשראה שהיתה הבסיס המחשבתי לעבודה זו, אפשר למנות, בין היתר, את:
מערכת שכוללת הרבה מידע היא דבר שנשמע טוב, אבל עודף מידע עלול לגרום לבילבול ואפילו לנטישת השימוש.
השעון הזה בנוי כך שמחוג השעות הוא למעשה חתך במשטח עגול ואטום, שחושף בכל רגע את החלק הנכון בלוח המספרים שמאחוריו. באופן זה, רק המידע הרלוונטי מוצג, בהתאם למצב העדכני.
[Ross McBride ; Design Museum London ; normaldesign.net]

יש הבדל, שלא תמיד שמים לב אליו, בין מידע לבין ידע. הידע הוא שלם ובעל משמעות מעשית, והוא נוצר מתוך שילוב נכון של פריטי מידע בסיסיים.
שעון השעונים הזה מציג את השעה באופן ספרתי, באמצעות מערך של 24 שעוני מחוגים קטנים.
[Saatchi Gallery London ; humanssince1982.com]


רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "תוכנה"
עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"אי אפשר לוותר על כל הודעות השגיאה, גם אם מטפלים במסגרת הקוד בכל מצבי הקצה. לא כל הודעת שגיאה מעידה על "באג" בתוכנה, וכדאי מאוד שלא ניצור את הרושם הזה אצל המשתמשים שלנו."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

מלכודת שמות התואר
בתקשורת הבין-אישית שלנו, בחיי היום-יום, אנחנו משתמשים הרבה יותר בפעלים ודימויים מאשר בשמות תואר. משום מה, כשאנחנו מגיעים לתקשורת שיווקית נראה לנו ששמות תואר נפוחים ידביקו את הקורא בהתלהבות שלנו עצמנו מהמוצר המדובר.
הסיבות הן רבות, ובין היתר כוללות את "תסמונת המהנדס". אבל התוצאה של שימוש בשמות תואר נפוחים (ו"נפוחים" היא דוגמה לשם תואר שהוא בעצם דימוי) הם בעייתית בשני מובנים: הם דורשים הפעלת דמיון רבה יותר כדי לפענח אותם, והם נפוצים מדי ולכן מאבדים את הייחוד שלהם.

» קראו את המאמר המלא

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.