× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
שירותים - עבודות נבחרות שלנו
Enginius - מנוע חוקים למערכות מומחה
העולם מלא במידע. לפעמים אפילו יותר מדי. אבל מידע כשלעצמו אינו עוזר, והוא דורש תהליך שיהפוך אותו לידע, ומשם למסקנות מעשיות.
Enginius הוא התשתית לתהליך כזה: סביבת פיתוח וניהול של מערכות מבוססות חוקים (Rule-Based), ומנוע הריצה שיכול להיות משולב בכל מערכת יעד, ומפעיל את אותם חוקים על נתונים גולמיים מגוונים.

Enginius

מי: מיזם תוכנה
מתי: 2012
מה: מיתוג, עיצוב, ממשק משתמש, אפיון
Enginius היה מיזם תוכנה של מערכת מבוססת חוקים (Rule-Based). האתגר היה גדול: לאפיין, לעצב, וגם להסביר - ולא רק למשקיעים או לקוחות, אלא גם פנימה.

הסיפור הטכנולוגי הוא פשוט: לקחת נתונים מכל מיני מקורות, ולשלב אותם כדי ליצור נתונים חדשים. אבל הסיפור הטכנולוגי הזה דומה לעוד הרבה סיפורים טכנולוגיים וטכניים, והוא בעצם לא מספר כלום.

סיפור אנושי פשוט יותר, גם כשהוא לא קשור ישירות לתוכנה, יכול להמחיש יותר טוב את הרעיון של Enginius:
אדם קם בבוקר, ורואה שיורד בחוץ גשם. בראש שלו, בלי שירגיש בכלל, מיד מופעל כלל שאומר "אם יש גשם, קח מטריה". הנתון הגולמי של הגשם, קיבל משמעות מעשית. "יורד גשם" הפך ל-"קח מטריה".

להפוך מידע גולמי לידע ולמסקנה: "יורד גשם" הופך בעזרת כלל מתאים ל-"קח מטריה".

העולם מלא במידע. לפעמים אפילו יותר מדי. אבל מידע כשלעצמו אינו עוזר, והוא דורש תהליך שיהפוך אותו לידע, ומשם למסקנות מעשיות. במקרה של הגשם, הכלל פשוט וידוע לכל. במקרים שבהם רוצים להפוך את המחשב למומחה בתחום מסויים, דרושה כבר מערכת חוקים מורכבת.

Enginius הוא התשתית למערכת כזאת. בתשתית הזו יש שני חלקים: סביבת הפיתוח והניהול של החוקים, ומנוע הריצה שמפעיל אותם. כך אפשר ליצור מערכות חוקים שיהפכו בזמן אמת את המידע הגולמי לידע ולמסקנות, ויהוו תשתית של מה שמכונה "מערכת מומחה".

האתגר החשוב ביותר של ממשק המשתמש היה להפוך את תחזוקת מערך החוקים (בסיס הידע) לקלה וברורה, כך שהשימוש במערכת יוכל להיות על-ידי אדם בעל ידע מקצועי, ולא איש תוכנה.

חלק מסביבת העבודה של המערכת: שימוש בשפה חזותית שמשלבת סביבת פיתוח ועזרים גרפיים נוחים.
ברמת האפיון הטכני, המערכת פועלת בסטנדרטים פתוחים של XML, ופרושה כרכיב מקומי או כשירות (SOA), להטמעה בתוך מערכת קיימת. בזמן עבודתה, המערכת מקבלת נתונים ממקורות שונים (מערכות אחרות, ממשק משתמש, ועוד), משתמשת בחוקים שמבוססים על לוגיקה עמומה (Fuzzy Logic), בלקסיקונים (מאגרי ידע קבועים וקיימים) שמנוהלים מחוץ לבסיס הידע עצמו, ובמשתנים (מונים) שערכם מתעדכן בזמן עבודת מנוע-החוקים - כל זה כדי ליצור את הידע והמסקנות, שמוצגים למשתמש או מוטמעים במערכת היעד.


לוגו המוצר בגירסאות שונות.


השראה לעבודה זו

השראה היא דבר חמקמק. לפעמים היא מגיעה מהכיוונים הכי בלתי צפויים. לפעמים היא נולדת מהקשרים שנוצרים כמו חוטים דקיקים ולא מורגשים בין מילים, מחשבות ותמונות.
בנסיון להתחקות אחרי ההשראה שהיתה הבסיס המחשבתי לעבודה זו, אפשר למנות, בין היתר, את:
מערכת שכוללת הרבה מידע היא דבר שנשמע טוב, אבל עודף מידע עלול לגרום לבילבול ואפילו לנטישת השימוש.
השעון הזה בנוי כך שמחוג השעות הוא למעשה חתך במשטח עגול ואטום, שחושף בכל רגע את החלק הנכון בלוח המספרים שמאחוריו. באופן זה, רק המידע הרלוונטי מוצג, בהתאם למצב העדכני.
[Ross McBride ; Design Museum London ; normaldesign.net]

יש הבדל, שלא תמיד שמים לב אליו, בין מידע לבין ידע. הידע הוא שלם ובעל משמעות מעשית, והוא נוצר מתוך שילוב נכון של פריטי מידע בסיסיים.
שעון השעונים הזה מציג את השעה באופן ספרתי, באמצעות מערך של 24 שעוני מחוגים קטנים.
[Saatchi Gallery London ; humanssince1982.com]


רק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "מיתוג"
  • איך ניצל יזם צעיר את אדישות הקהל כדי לנגוס לעצמו נתח שוק?


עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"פעם היה כפתור לכל פעולה. היום, בגלל המזעור ובגלל עוד סיבות, הממשקים הפכו מינימליים יותר."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

מגרש נקי
לפעמים במקום להתחרות בשוק צפוף כדאי לבטא את החדשנות באמצעות "המצאת" קטגוריית מוצר חדשה, ובניית תחרות במגרש חדש לגמרי, שבו אתם נהנים מראש מהובלה.
בכל זאת, במקרים כאלה תמיד כדאי לנסות ולהאחז בתפיסות ובמונחים שהצרכן כבר מכיר מעולם המושגים הכללי שלו, ולהבליט תכונה מוכרת ומבדלת של המוצר.

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.