× המגזין
כלים
אודות
קשר
שירותים


חזרה למעלה
רוצה להתעדכן במאמרים מעניינים, טיפים וכלים מעשיים, ועוד הפתעות?
אפשר להוסיף תזכורת ביומן להיכנס לאתר מדי פעם, אבל יותר פשוט לקבל את זה ב"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו:
רק לחיצה כאן ומגיעים לעמוד הרישום
הבנתי, לא רוצה לראות את ההודעה הזאת היום
המגזין - טור אישי
הצצה לעולם לא שלנו
הילדים שלנו הם בעצם הדור הראשון שיש לו הורים עם סמארטפון. וההורים שאנחנו לא באמת טובים בלהיות הורי סמארטפון.
פורסם לראשונה בבלוג האישי של רובי גורדון
כל הורה יודע להתגאות בציורים של הילדים שלו, אבל עוד יותר מזה - במוטוריקה העדינה המשובחת של אצבעותיהם על מסך המגע. כל הורה יודע לצטט הורה אחר שאומר שהילדים שלנו הם הדור הראשון שנולד עם סמארטפונים וטאבלטים.
רק מה שאנחנו נוטים להדחיק, אולי בגלל שאין דרך נוחה לשתף את זה ברשתות החברתיות, הוא שהילדים האלה הם בעצם גם הדור הראשון של הילדים שיש להם הורים עם סמארטפון.

כמו באותה פרסומת מדוייקת להפליא על הנהג ששולח מסרון בזמן הלא נכון ונעלם לכמה שניות מהרכב, אנחנו אף-פעם לא יודעים לבחור את הזמנים הנכונים "להתעסק" עם המכשיר. וכמו אותו נהג, אנחנו נעלמים בזמנים הלא נכונים האלה לכמה שניות מהמציאות שסביבנו, ומתעוררים מאובדן ההכרה הזה רק כשהילדים זועקים אלינו. וזה במקרה הטוב, במקרה שבו אנחנו לא כועסים עליהם כי הם הפריעו לנו שם.
אבל הפיתוי גדול מדי. שוב ושוב אנחנו טועים, כי אנחנו הדור הראשון, אז אנחנו לא יודעים מתי ואיך. אנחנו עושים את זה בזמנים הכי לא נכונים, ברישול, בסירבול, עם אצבע אחת, שגם היא לא מספיק עדינה וחכמה.

התינוקת לא תרגיש, אני אומר לעצמי. היא עוד קטנה, אז היא לא תשים לב שאני מתעדכן בפייסבוק בזמן שאני מחזיק אותה כדי שתרדם. אבל בכל זאת היא בוכה. אולי יכול להיות שבכל זאת היא מרגישה את הראש שלי שפתאום סוטה טיפה שמאלה (או ימינה, תלוי מה יש בפייסבוק באותו רגע), ומוקרן באור יקרות של האפליקציה הקטנה שמחברת אותי לשאר ההורים דרך כף-היד החצי פנויה שמתחת לרגליים הקטנות שלה?

אבל הילדים זועקים כי הם יודעים יותר טוב. הם זועקים כי הם נולדו לתוך זה, ואנחנו נולדנו רק לתוך המחשב, הגדול והמסורבל. הם יודעים למרות שהם רק ילדים. כי הם הילידים של העולם הזה, ולא המהגרים, כמונו.

רק רגע, אני אומר לילדה שגדלה מתחת לאפי התקוע במסך. אני רק בודק איזו הודעה שלחו לי, ובא. תציירי לי ציור בינתיים.
אבל הרגע נמשך. כי עבורנו, זה הרי אף-פעם לא נגמר. אנחו מגיעים לתחתית התחתיות כולן, מסיימים לקרוא, ואז מתגלגלים שוב למעלה, כי יש שם עוד מזה, דברים חדשים, חשובים, מעניינים, מצחיקים ועצובים – כמו החיים עצמם. כמו שאנחנו טועים לחשוב שהחיים שלנו עצמם הם שם, גם שם, בערבוב מרושל ומסורבל.

ושוב אנחנו נעלמים להם. נענים מיד לכל בכי קטן שבוקע מהמכשיר. מדלגים בין יישומים והתראות. מתנחמים בזה שאפשר לראות את הילדים גם דרך המצלמה, ואז מיד לשלוח בווטסאפ. רק עוד שניה, אוף, לחצתי בטעות על ג'ימייל, היי, תראי מה שלחו לי כאן...

ואנחנו מתנחמים בזה שגם הם אוהבים את המסך. בזה שהאצבעות הקטנות שלהם מבינות בדיוק איפה ללחוץ ואיך לצייר גם בטלפון שלנו, אפילו בזמן שאנחנו בדיוק צריכים אותו. מתלהבים מהמוטוריקה העדינה שבה הם יודעים לנווט בתוך העולם שאנחנו חושבים שהוא רק שלנו, והוא בעצם הרבה יותר שלהם. כי הם הילידים.

כי המוטוריקה שלנו גסה ומסורבלת. והמגע שלנו מתבלבל בין ילדים ומסכים. והמחשבות שלנו רק כמעט מסודרות יותר משלהם, אם אנחנו משתדלים ומתאמצים מאוד. אבל רק עוד שניה, עוד רגע, אני חייב לעשות משהו במחשב. שניה תשחקי לבד. הנה, קחי את האייפד, הוא פנוי. אולי את רוצה לשחק קצת בטלפון שלי בינתיים?
לא אבא, בוא לחדר שלי לצייר איתי.

הציורים שלה תמיד יפים ומדוייקים. וזאת אולי הנחמה האמיתית. הם הילידים, ואנחנו המהגרים. הם תמיד יוכלו לדעת טוב יותר. הם ידעו מתי לשים את המכשיר בצד, כי המכשיר יהיה חלק באמת מהחיים שלהם, ולא משהו שמפריע בידיים בזמן שצריך לעשות דברים אחרים.

אז אני עוקר את הטלפון ממני, ושם אותו בצד, כדי שלא יקלקל את הרגע. והוא נעלם לי מעבר לקיר, ושומר את כל ההתראות שלו לזמן אחר, לזמן שבו אצליח לדעת מתי זה נכון לקחת אותו. והילדה לוקחת נייר וצבעים, ומושיבה אותי על כיסא קטן לידה. בואי נצייר, אני אומר לה.

רגע אבא, היא אומרת, וקמה ולוקחת את קופסת הפלסטיק הוורודה שזרוקה על הרצפה. רק רגע, אבא. תצייר אתה בינתיים. שלחו לי הודעה.
פורסם לראשונה בבלוג האישי של רובי גורדוןרק עוד רגע... לניוזלטר שלנו נרשמת?
אם מצאת את האתר מעניין, אנחנו מזמינים אותך לקבל היישר אל שולחנך (אוקיי, אל תיבת הדוא"ל שעל שולחנך) את "תקציר מנהלים" - מגזין היי-טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
פרטים והרשמה כאן.

מה זה פה? לאן הגעתי?
גם הטכנולוגיה הכי יפה ומתקדמת צריכה קודם כל להתחבר לבני-האדם.
וזה מה שאנחנו עושים ב-"היי־טקסט", מתוך תשוקה ונסיון הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום הכתיבה, העיצוב וחוויית הלקוח.
באתר הזה אפשר למצוא מאמרים על תרבות טכנולוגית, מיתוג, שיווק, מיקרוקופי, ובעצם על כל הצד האנושי של הטכנולוגיה, ועל הדרכים שבהם אפשר וצריך לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים. אנחנו מזמינים אותך לקבל כאן טיפים וכלים מעשיים, קצת השראה, ואפילו כמה תרגילים לבחינת התקשורת השיווקית ולפיתוח הנכון שלה.

עוד עלינו ועל מה שאנחנו עושים
עבודות נבחרות שלנו
עוד מתוך "טכנולוגיה"
עוד במגזין
קריאה לפי נושא
"פעם היה כפתור לכל פעולה. היום, בגלל המזעור ובגלל עוד סיבות, הממשקים הפכו מינימליים יותר."

למאמר המלא...
כלים
השראה
מוזיקה שמנקה את הראש
ציטוטים שפותחים את המחשבה
עוד דברים שמעוררים את הדמיון

העולם האמיתי
הרוב המכריע של המונחים והתפיסות בתחום הטכנולוגי הם השאלה מ"החיים האמיתיים". תחשבו למשל על "חלונות", "שולחן עבודה", "תיקיה", "סל מחזור", ואפילו ה-CC, העותק של הודעת דואר-אלקטרוני, ששמו נגזר מ-Carbon Copy - העתק פחם (זכר לימים שבהם השתמשו בנייר פחם כדי ליצור עותק).
שמות סתומים שמנסים לבטא מקוריות וחדשנות עלולים ליפול למלכודת חוסר ההבנה של מהות המוצר או השירות בעיני הלקוח. שמות השאובים מ"העולם האמיתי" נקלטים מהר יותר, ויש להם סיכוי רב יותר להפוך לשמות גנריים (כמו למשל Firewall).

ניוזלטר ויצירת קשר

"תקציר מנהלים" - הניוזלטר שלנו: מגזין היי־טקסט בגירסת דוא"ל, עם טיפים, כלים מעשיים, השראה, וכל מה שצריך כדי לתקשר את המוצר הטכנולוגי אל האנשים.
מבטיחים לא להציק יותר מדי, וכמובן לא להעביר את כתובת הדוא"ל שלך לאף אחד.
נרשמים כאן.

ואנחנו גם אוהבים שעוקבים אחרינו:


וכמובן שיש גם עמוד "צרו קשר" מסורתי ומלא, כאן.